Pogledajte svoje novčanice dali još uvijek vrijede?

DIREKT INFORMAOTR/PRESS/2019
“Uvalili” su mi nevažeću novčanicu od 20 kuna
Kao i svakog jutra otišao sam na marendu otišao sam u obližnji caffe na piće, no tu svakodnevnu rutinu promjenila je neobična situacija - mojih 20 kuna nije primila konobarica!
Kada sam konobarici htio platiti piće, konobarica me iznenađeno pogledala ,vraćajući mi novčanicu od 20 kuna, rekla: “Taj novac ne možemo primiti. Ova je novčanica nevažeća. Izvolite platiti račun drugom novčanicom.” Morao sam platiti s drugim novcem , a na pitanje što da radim s tih, kako je rekla, nevažećih 20 kuna, odgovorila je: “Vratite ih onome tko vam ih je uvalio. To više ni jedna banka, ni Fina neće primiti.”
Izgleda na prvi pogled kao da je isprana
Poslušalo sam savjet i još pomalo posramljen, osjećajući se kao sitni kriminalac, koji je pokušao prevariti konobaricu, makar nedužn, otišlo sam u dućan gdje mi je nevažećih 20 kuna večer prije “uvaljeno”. Tražilo sam voditeljicu i objasnilo joj situaciju. “Dugo nismo imali nevažeću novčanicu, ali iznenađena sam što je djelatnice nisu uspjele detektirati, pa to je očito”, rekla je voditeljica trgovine. Pokazala im je novčanicu i pitala ih vide li što neobično. . “Ja mislim da je drukčije boje, reka je voditeljica Potom je voditeljica iz blagajne izvadila važeću novčanicu od 20 kuna i stavila je pokraj nevažeće. Objasnila im je razliku, upozorila ih da moraju više paziti,a ja sam otišao s svojom novčanicom kući.
Nakon što sam došlo kući, na stranicama Hrvatske narodne banke (HNB) vidjela sam kako se nevažeći novac ipak može, samo i isključivo kod njih, zamijeniti osobno ili poštom. Ako niste iz Zagreba, za to ćete na kraju dobiti i do upola manje. Prema tome, da ljubazna voditeljica (iako poslije doznajem da nema tu obvezu) nije odlučila primiti natrag nevažeći novac koji su mi pogreškom dali te s obzirom na to da bi najsigurnije bilo poslati novčanicu kao vrijednosnu pošiljku, jer će tako biti osigurana od gubitka, to bi me u Pošti stajalo 24.75 kuna. Za 20 kuna na kraju bih bio u minusu 4.75 kune.
Kršimo li zakon ako plaćamo s tim novčanicama?
- Nevažeće novčanice jesu one koje su prestale biti zakonsko sredstvo plaćanja, zbog čega se više ne primaju u postupku plaćanja. Stoga ih ni poslovni subjekti (primjerice, trgovci) ni građani nisu obvezni primiti – odgovorili su nam iz Direkcije trezora HNB-a.
Ako nisu zakonsko sredstvo plaćanja, radimo li nešto protuzakonito ako, ne znajući da je novčanica nevažeća, njome pokušamo platiti račun? Nelogično je i zbog čega poslovnice Fine izvan Zagreba, ili banke, u ime građana ne prikupljaju nevažeći novac i ne šalju ga HNB-u u Zagreb kako ionako već obespareni građani ne bi gubili na zamjeni slanjem novca.
Navodno u optjecaju nevažeće novčanice vrijedne gotovo 220 mil. kuna
Krajem veljače 2018. izvan trezora Hrvatske narodne banke i gotovinskih centara bilo je 9.663.360 nevažećih novčanica, ukupne vrijednosti od 219.414.170 kuna. Od ukupnog broja nevažećih novčanica 2 % se odnosi na novčanicu od 200 kuna, 7 % na novčanicu od 100 kuna, 6 % na novčanicu od 50 kuna, 18 % na novčanicu od 20 kuna, 32 % na novčanicu od 10 kuna te 35 % na novčanicu od 5 kuna. Doznali smo to iz Direkcije trezora HNB-a.
Kako ih prepoznati novčanice?
- Svi apoeni novčanica s datumom izdanja 31. listopada 1993. te dodatno izdanje novčanice od 10 kuna s datumom izdanja 15. siječnja 1995. su nevažeći, osim onih od 500 i 1000 kuna, koje još uvijek vrijede. Na naličju nevažećih novčanica u desnom gornjem kutu otisnut je datum izdanja novčanice i faksimil guvernerova potpisa (guvernera Pere Jurkovića). Važeće novčanice imaju istovjetan osnovni dizajn kao i nevažeće novčanice, ali razlikuju se po datumima izdanja i prema određenim zaštitnim obilježjima - objašnjavaju iz HNB-a.
U razgovoru s djelatnicom Fine telefonom ,neformalno mi je rečeno, da najvjerojatnije turisti kad dođu u našu zemlju na odmor, donoste taj novac.
Direkt INFO/2019
foto:facebook