TAMNI OBLACI STIŽU NEVOLJE Njemačka je pred recesijom, a val će, sada je sasvim sigurno, zahvatiti i Hrvatsku

DIREKT INFORMATOR/PRESS/2019
TAMNI OBLACI
STIŽU NEVOLJE Njemačka je pred recesijom, a val će, sada je sasvim sigurno, zahvatiti i Hrvatsku
Proizvodnja pada u više od 80 posto industrijskih poduzeća, a neka rade sa skraćenim radnim vremenom. HGK je upozorio da je Njemačka najveće izvozno tržište Hrvatske i zato ima najveći utjecaj na naše gospodarstvo
Njemačkoj sve više prijeti recesija, jer proizvodnja trenutačno pada u više od 80 posto njezinih industrijskih poduzeća. Budući da nemaju dovoljno posla, oko četiri posto svih tvrtki u najvećem europskom gospodarstvu počelo je raditi sa skraćenim radnim vremenom. Analitičari očekuju da će se u rujnu broj takvih poduzeća udvostručiti, prema istraživanju instituta IFO iz Münchena.
Njemačka prerađivačka industrija faktično se nalazi u recesiji još od sredine 2018. godine, upozorio je Timo Wollmershäuser, dužnosnik u IFO-u. Pozivajući se na najnoviju, još turobniju srpanjsku anketu provedenu u 9.000 poduzeća, direktor tog instituta Clemens Fuest dodao je kako je »pokazatelj poslovne klime u industriji u slobodnom padu«.
To još ne znači da je recesija zahvatila cijelo gospodarstvo, jer najveći doprinos njemačkom bruto domaćem proizvodu (BDP) ne dolazi iz industrije, nego iz uslužnog sektora, kao u ostalim zemljama. Službeni podaci o BDP-u u drugom tromjesečju nisu još objavljeni. Međutim, ubrzano malaksavanje industrije počelo se prenositi u ostale sektore.
Problemi u autoindustriji
Tako je indeks poslovne klime IFO-a, od lipnja do srpnja, u Njemačkoj pao s 97,5 na 95,7 boda, daleko ispod razine od 97,1 boda, koliko su očekivali ekonomisti u anketi Reutersa. To je najniža razina poslovne klime od 2013. godine, a nevolja je što se indeks već dugo pogoršava. Nad njemačkom ekonomijom nakupljaju se tamni oblaci. Poduzetnici se boje da se stvari do kraja godine neće popraviti, nego dodatno pogoršati.
- Ne očekuje se nikakvo kratkoročno poboljšanje, jer poslovni ljudi gledaju na sljedećih šest mjeseci s više pesimizma, potvrdio je Fuest.
Glavni razlog za njemačke nevolje je pad svjetske trgovine prouzročen usporavanjem kineskoga gospodarstva i trgovinskim ratovima koje potiče Washington. To dovodi do pada potražnje za proizvodima njemačke ekonomije, orijentirane na strana tržišta. Izvoz čini čak 48 posto njemačkoga BDP-a. Padom prodaje najviše je pogođena automobilska industrija, koja s kooperantima čini 14 posto nacionalnoga gospodarstva.
- Svi već izraženi problemi dolaze zajedno. To je Kina, to je rastući protekcionizam u svijetu, tu su i poremećaji u globalnim opskrbnim lancima, ukratko je kazao Fuest, napominjući da se narudžbe za njemačke tvrtke prorjeđuju i da njihova poslovna očekivanja padaju najbrže od početka 2009. godine, kada je u Europi i svijetu izbila kriza.
Kada njemačko gospodarstvo kihne, cijela Europa dobije vrućicu - stara je izreka koju često spominju ekonomisti. Nema sumnje, problemi u Njemačkoj, koja čini četvrtinu europskoga gospodarstva, osjetit će se u ostalim zemljama. Ekonomija u većini zapadnoeuropskih država također gubi dah, iako sporijim tempom nego u Njemačkoj. Toga su sve više svjesni dužnosnici Europske unije, pa i Mario Draghi, predsjednik Europske središnje banke (ESB).
I:Poslovni.hr/Direkt INFO
foto:pixabay